logga








Slagfjädern, Riksklasskval

2008-10-09

Victor inledde marschen mot ära och berömmelse 
med att i poolen besegra 3/4-seedade örebroaren 
Andreas Klingström med 21-16, 21-19, i andra 
matchen besegrades Gustav Strömvall Täby med 
klara 21-9, 21-5. Avslutningsmatchen i poolen 
skulle visa sig bli den tuffaste i hela 
tävlingen, där Spårvägens Erik Lindström aldrig 
gav upp utan pressade en trött Victor till det 
yttersta. Till slut lyckades han dock vinna med 
21-14, 23-25, 21-19.
En pigg och utvilad Victor inledde spelet på 
söndagen på ett strålande sätt och slog enkelt 
ut örebroarna Felix Ringmyr med 21-15, 21-7 i 
åttondelen och Adrian Demetriades i kvarten med 
21-12, 21-4.
Därmed var målsättning uppnådd och Victor var 
den yngste grumsare genom tiderna att bli 
riksklassad.
I semifinalen ställdes Victor mot Magnus Olin 
Spårvägen, efter en tuff och svängig match vann 
Victor med 21-11, 11-21, 21-17.
Ytterliggare en stockholmare väntade sedan i 
finalen, nämligen första-seedade Rickard Kuhl 
Täby (vars mamma blivit europamästarinna i mixed 
för veteraner samma dag). Victor tog tag i 
taktpinnen och vann första set med 21-19, men i 
andra set tog Rickard över initiativet och vände 
ett underläge med 3-7, till en klar setvinst, 21-
13. Avgörande set var jämt hela vägen ända tills 
Vicor på slutet kunde vinna de tre sista poängen 
och bärga turneringssegern genom 21-18 i sista 
set.
Victor spelade mixed i U15 med Amanda, men där 
blev det trots stundtals bra spel respass direkt 
mot de slutliga segrarna Jeanson/Kihlström 
Järnvägen med 14-21, 16-21.
I singel var spelet lite för mycket upp och ner 
för att Amanda skulle rå på sina motståndare i 
U15, utan det blev förlust i raka set mot både 
Josefine Mogård Skogås och andreseedande 
Isabella C-Lindmark Borlänge.
I Hs U15 deltog både Arvid och Adam, där Adams 
spel blev bättre och bättre ju längre 
turneringen led men det räckte trots det inte 
fram till setvinst i någon av poolmatcherna.
Arvid inledde lite knackigt (inte konstigt med 
tanke på hans träningsbakgrund) med förlust i 
första matchen mot Täbys Marcus Karlsson med 12-
21, 16-21. Men nu hade Arvid blivit varm i 
kläderna, Lukas Kvist Spårvägen avfärdades 
enkelt i andra matchen med 21-7,21-5. I tredje 
matchen som gällde avansemanget från poolen 
visade Arvid kyla i de avgörande lägena och 
segrade över Mattias Bovin Göta med 21-15, 21-
19. Sedan kunde Arvid inte alls rubba 
försteseedade eleganten Mattias Korpelainen 
Skogås utan föll i åttondelen med 9-21, 5-21.
I dubbel vann Arvid/Adam första matchen mot 
Martin Westlund SBMK/Sebastian Schenell Tranan 
med 21-17, 21-16. Tyvärr blev det sedan förlust 
efter lite ojämt spel i kvartsfinalen mot 
Spårvägens Kevin Chan/Petter Granath med 16-21, 
19-21.
Skrivet av Tommie Nederman


Kommentarer

(0 st)
Inga kommentarer har skrivits.


Möjligheten att kommentera nyheter är avstängd tills vidare.